ترخیص کالا

ترخیص کالا یکی دیگر از مراحل واردات کالاست که برای انجام آن باید با قوانین واردات کالا آشنا باشید. در این مرحله باید مدارک و اسناد مربوطه را به گمرک ارائه دهید و اگر دارنده کارت بازرگانی هستید باید برای ترخیص کالا از گمرک قبلا در سیستم گمرک کدینگ شده باشید.

مشکلات واردات کالا

وجود تحریم‌های ناعادلانه موجب ایجاد مشکلاتی در حوزه واردات کشور شده است. برخی از این مشکلات شامل: بیش بود ارزش، کسر تخلیه، تفاوت تعرفه، انبارداری، زمان بر بودن اخذ مجوز ورود یا ثبت سفارش، تخصیص ارز بانک مرکزی و دموراژ، اخذ مجوزهای واردات کالا و ترخیص است.

همچنین با توجه به پروسه واردات و قوانین گمرکی و کشوری و ارتباطات بین المللی، معمولا واردات کالا به کشور با مشکلاتی روبرو است.

تخصیص ارز بانک مرکزی و دموراژ در مقاله‌های قبلی توضیح داده شده‌اند و در این مقاله به بقیه موارد اشاره خواهیم کرد.

 

 

بیش بود ارزش

بنا به گزارشات خبرگزاری تسنیم، بیش اظهاری یا بیش بود ارزش (گران نمایی) عبارت است از بیان ارزش کالا، بیشتر از قیمت واقعی پرداخت شده با ارائه اسناد و مدارک ساختگی و جعلی از طرف فروشنده یا خریدار به منظور دریافت تسهیلات بانکی، خروج ارز و پولشویی.

زمانی که شما کالایی را خریداری و وارد کشور می‌کنید موظف هستید کالا را در گمرک اظهار کنید. شما باید ذکر کنید که کالای خریداری شده را از کدام کشور و با چه قیمتی خریداری کرده‌اید.

طبق قوانین بین المللی، هر کالا تعرفه منحصر به فرد خود را دارد که یک عدد هشت رقمی است و ممکن است در کشورهای مختلف اختلاف در رقم های آخر این کد وجود داشته باشد. بنابراین ممکن است تعرفه دقیق و کامل گمرکی و روند کار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت باشد.

 

طبق قانون، تمامی کالاها دارای یک تعرفه گمرکی مشخص هستند و در ایران ارزش واحد هر نوع کالا در سامانه TSC طبق تایید گمرک جمهوری اسلامی ایران مشخص و ثبت شده است.

پس از اظهار کالا توسط بازرگان، گمرک قیمت اظهاری کالای بازرگان را با قیمت‌های تعیین شده در سامانه TSC  بررسی می‌کند و در صورت وجود مغایرت و کشف اختلاف بیش بود ارزش، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی می‌تواند پرونده را از طریق مراجع قانونی، دفتر بررسی و تعیین ارزش، کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی و حتی دیوان عدالت اداری پیگیری نماید.

پیگیری بیش بود ارزش معمولا با احتساب زمان‌های قانونی ابلاغ و اعتراض و… حداقل از یک تا چهار سال به طول می‌انجامد و در این مدت ارز دریافت شده در اختیار ذینفع بوده و در این ارتباط حقوق دولت تضییع می‌شود.

با توجه به وجود ارزهای متفاوت در سال‌های گذشته و ارز مبادله‌ای و تک نرخی و اختلاف آن با نرخ ارز بازار آزاد، همواره بحث بیش بود ارزش و گران نمایی جهت دریافت ارز بیشتر وجود داشته است.

همچنین بیش بود ارزش با انگیزه‌های دیگری نیز ممکن است رخ دهد از جمله:

بنا به همین دلایل و پس از تصویب قانون پولشویی و تدوین دستورالعمل‌های آن، بیش بود ارزش و گران نمایی در وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک ایران به عنوان یکی از مصادیق پولشویی مطرح و تصویب شده است.

البته که همچنان بسیاری از افراد با راه‌های میانبر میلیاردها سود نصیب خود کرده و ضربه بزرگی را به اقتصاد ایران وارد کرده‌اند.

کسر تخلیه

تجار در بسیاری از موارد هنگام باسکول بار در محوطه درب خروجی گمرک، با تفاوت وزن (معمولا با کاهش وزن در مقایسه وزن بار با اسناد گمرک) روبرو می‌شوند که این موضوع مخصوصا برای کالاهایی که ارزش‌گذاری آن‌ها بر اساس وزن است بسیار محتمل است.

با توجه به بخشنامه بانک مرکزی، تلورانس وزنی برای کالاهای فله، همچنین کالاهای اساسی و ضروری موضوع مصوبه ۶۳۷۹۳/ت ۵۵۶۳۳ه مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ هیات محترم وزیران و به تعداد ۸۰۰ ردیف تعرفه به میزان ۱.۵ درصد و سایر کالاها حداکثر ۳ درصد قابل قبول است و برای اختلاف بیشتر از آن، وارد کننده باید جریمه پرداخت کند.

با توجه به اینکه مجوز ورود یا ثبت سفارش بر اساس وزن حدودی کالا، قبل از حمل انجام می‌شود، در زمان آماده ‌سازی کالا برای حمل، از فروشنده درخواست پکینگ نهایی کرده و اگر شاهد تفاوت وزن بالاتر از حد مجاز بودید اقدام به اصلاح ثبت سفارش خود طبق وزن نهایی کنید.

همچنین تلاش بازرگانان بر این باشد که کلیه امور مرتبط تا زمان رسیدن بار به ایران به طور کامل انجام شود که مشمول هزینه‌های اضافی نگردد.

 

تفاوت تعرفه

تعرفه گمرکی بیان‌گر هویت کالا، دسته بندی کالا، نحوه ارزش گذاری کالا، مجوزهای مورد نیاز برای ورود و صدور کالا، ممنوعیت یا مجاز بودن واردات یا صادرات، نوع ارز تخصیصی توسط بانک مرکزی به کالا، و نهایتا میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا است.

وجوهی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، به چند دسته تقسیم می‌شوند. یکی حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌هایی است که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود؛ مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد، انبارداری و وزارت راه و…

کشور ایران در جایگاه کشورهای دارای بالاترین تعرفه ورودی قرار دارد.

بسیاری از واردکنندگان با موضوع تفاوت تعرفه پس از اظهار کالا در گمرک روبرو می‌شوند، بدین صورت که تعرفه اظهاری آن‌ها با نظر کارشناس گمرک متفاوت است.

از جمله مشکلات تفاوت تعرفه می‌توان به هزینه‌های سنگین جریمه، تفاوت ماخذ ورودی، معطلی بار در گمرک و متعاقبا هزینه‌های اضافی انبارداری و دموراژ اشاره کرد.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از گرفتن مجوز ورود با مشورت شرکت‌های خدمات بازرگانی و جستجو در سایت گمرک و… تعرفه صحیح کالای خود را یافته و اقدام به اخذ مجوز ورود کنید. اگر همچنان قادر به یافتن تعرفه صحیح کالای خود نشدید می‌توانید با  شرکت بازرگانی صبا تماس بگیرید و با کارشناسان واردات کالا مشورت نمایید.

انبارداری

تمامی انبارهایی که جهت نگهداری کالاهای ورودی و خروجی در گمرک تعبیه شده است، انبارهای گمرکی نام دارد.

مدت زمان توقف کالا در گمرک، از زمان ورود کالا به اولین گمرک محاسبه می‌شود. مدت زمان مجاز نگهداری کالاها در انبارهای گمرکی ۳ ماه است و در صورت تقاضای صاحب کالا یا شرکت حمل و نقل به تشخیص گمرک تا ۲ ماه دیگر قابل تمدید است. در صورتی که ظرف مهلت مقرر برای انجام تشریفات گمرکی اقدام نشود، کالا مشمول مقررات متروکه می‌گردد.

هنگامی که سند ترخیص برای کالایی صادر شود، باید در مدت یک ماه از انبارهای گمرک خارج شود، در غیر این صورت مشمول مقررات متروکه می‌گردد.

مدت زمان توقف کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اختیار سازمان‌های مسئول این مناطق است.

خروج کالا از انبارهای گمرک نیازمند انجام تشریفات گمرکی است در غیر این صورت، قاچاق گمرکی اعلام می‌شود.

مشخصات کلی قبوض انبارهای گمرکی شامل موارد زیر است:

 

در حوزه تجارت بین الملل، انبارداری موضوع قابل تاملی است که بسیاری از بازرگانان توجه کافی به آن ندارند. انتخاب انبار و ثبت آن در سامانه جامع انبارها توسط وارد کننده در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است.

انبارهای گمرکی کشور در سامانه جامع انبارها ثبت شده‌اند و بازرگانان باید انبار انتخابی خود را در این سامانه ثبت کنند.

این سامانه، استعلام و ترخیص کالا از انبارهای گمرک را تسهیل کرده است. بنابراین توجه به  ثبت انبار و داشتن کد انبار برای خروج کالا از گمرک قبل از خروج کالا، از معطلی کالا در گمرک و متعاقبا  هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

ثبت سفارش

همانطور که گفته شد به منظور واردات کالا به کشور، ثبت سفارش کالا و در واقع دریافت مجوز ورود کالا از سازمان صنعت، معدن و تجارت از موارد مهم و الزامی است.

مجوز ثبت سفارش کالا باید قبل از ورود کالا به کشور و اظهار در گمرک توسط خریدار اخذ گردد. در صورتی که مجوز صادر نشود، وارد کننده مجاز به واردات کالای مورد نظر خود نیست و تنها پس از صدور این مجوز، واردکننده می‌‎تواند خرید خود را نهایی و قطعی کند.

اطلاعات موجود در مجوز ثبت سفارش کالا کامل و جامع بوده و شامل موارد زیر است:

شماره هشت رقمی مجوز

تاریخ مجوز ثبت سفارش

شماره و تاریخ پروفرما و نام شرکت تقاضا کننده جهت واردات کالا

نام کالا

تعرفه کالا

ارزش کالا

وزن کالا

تعداد کالا

کشورهای تولید کننده و ذینفع

برند و مدل کالا