بازرگانی خارجی می تواند بخشی از تجارت باشد که ظرافت ها و پیچیدگی های خاصی دارد. برای دستیابی به موفقیت در تجارت خارجی، صرفاً اطلاعات کافی در این زمینه نمی‌خواهید، بلکه باید حتی پیشینه و مهارت کافی را داشته باشید و در مراحل کار مسلط باشید. شناخت فرصت ها و تهدیدها و ارزیابی موارد قابل قبول، موفقیت بزرگتری را برای تجار خارجی به همراه دارد. در این مقاله نکات اساسی و کلیدی مورد نظر هر بازرگان خارجی را به شما ارائه می کنیم.

بازرگانی خارجی

از زمانی که انسان ها زندگی خود را بر روی زمین آغاز کردند، با یکدیگر در تعامل و ارتباط بودند، مبادله مبادله نوع اولیه تجارت بود. پس از آن با گسترش و توسعه انسان ها، تعاملات دامنه وسیع تری پیدا کرد و به تجارت و بازرگانی تبدیل شد.

تجارت بین المللی یا خارجی می تواند انواع مختلفی از تعاملات باشد که در خارج از مرزهای بین المللی صورت می گیرد. تجارت بین الملل به عبارت دیگر روابط تجاری بین کشورهاست، یعنی صادرات و واردات. همه کشورها خواهان روابط تجاری بین المللی برای برآوردن خواسته هایشان هستند.

 

تمایز بین تجارت و بازرگانی

تجارت حاوی یک تفکر بسیار ساده است، هر کسی که سازمان بهداشت جهانی کالایی را خریداری و بفروشد، یک تاجر نامیده می شود، با این حال تجارت پیچیدگی های خاص خود را دارد. در تجارت، شما با ایده ها و مراحل پیشرفته ای روبرو هستید که برای انجام هر نیمه به مهارت ها و اطلاعات خاصی نیاز دارند. در واقع، بازرگانان باید مجبور شوند تا بر چالش هایی مانند قراردادها، بیمه نامه ها، مشکلات حمل و نقل، قوانین گمرکی و غیره تأثیر بگذارند.

3 شکل کسب و کار که فقط باید آنها را درک کنید

 1. تجارت داخلی به روابط تجاری و تجارتی اطلاق می شود که در داخل کشور توسط ساکنان آن انجام می شود.
 2. تجارت خارجی، تجارت خارجی زمانی صورت می گیرد که نقل و انتقالات و معاملات بین کشورهای کاملاً متفاوت در مقیاس وسیع تری مطرح شود.
 3. تجارت منطقه ای، تجارت بین کشورهای داخل یک منطقه که به عنوان تجارت منطقه ای شناخته می شود، به عنوان مثال، تجارت در منطقه خاور نزدیک انجام می شود.

 

8 چاپ کوچک برای موفقیت در تجارت خارجی

برای تبدیل شدن به یک تاجر سه گانه در تجارت خارجی، می خواهید موارد بعدی را درک کنید.

 1. آشنایی و تسلط کامل به امور گمرکی، روش ترخیص کالا و برنامه های مختلف
 2. آشنایی با مکاتبات و روابط خارجی و دیپلماتیک
 3. آشنایی و تسلط بر مناقصات و مزایده ها
 4. داشتن یک کل جهانی
 5. متمایز بازار هدف برای کالا
 6. اطلاعات کافی از قوانین صادرات و واردات محصولات در داخل کشور هدف
 7. نفوذ به داخل بازارهای کشور هدف و کسب سهم آن از بازار
 8. تاکتیک توزیع و زمان تحویل مناسب برای مشتریان

2 راه مرکانتیلیسم کالا

بازرگانی خارجی مستقیماً با صادرات محصولات مرتبط است، 2 روش اصلی کالاهای مرکانتیلیسم را درک کنید:

1- تکنیک صادرات مذاکره کننده می تواند یک تکنیک رایج در تمام دنیا باشد، اما در جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرایط خاص اقتصادی و همچنین تعامل بخش های مختلف تولیدی، صنعتی و صنعتی چندان مناسب نیست. از سوی دیگر، تحریم ها نیز مانع بزرگی برای چنین صادراتی هستند.

2-تکنیک صادراتی و مستقیم، در طی این تکنیک، چون از نامش پیداست، تولیدکننده کالا صادر می کند، البته قبل از آن باید اطلاعات کافی و لازم برای این کار داشته باشد.

 

مراحل صادرات کالا

 1. تعیین کننده استراتژی، برای صادرات کالا، شما باید بدانید که چه کالایی، به آن کشور و راهی که می خواهید صادر کنید.
 2. خواسته های متمایز بازار، متمایز بودن اینکه در مورد چه محصولی برای صادرات تصمیم گیری شود، در موفقیت صادرات بسیار ضروری است.
 3. انتخاب کالای مناسب برای صادرات، برای درک کالایی که سود زیادی برای تاجر به همراه دارد، باید از تخصص و هوش خود استفاده کند، سایت اتاق بازرگانی علاوه بر این آمار مفصلی را در اختیار شما قرار می دهد.
 4. شروع صادرات، از آنجایی که صادرات محصولات شامل تشریفات گمرکی زیادی است، این کار را به شرکت هایی که در انجام یک معادل تخصص دارند، سپردید. داشتن کارت در این مرحله بسیار ضروری است.
 5. تعیین کننده کشور هدف، متمایز بازار هدف بخشی دیگر از کالاهای مرکانتیلیسم است. شما باید بتوانید متوجه بهره برداری مشتریان در کشورهای مختلف به روش های کاملا متفاوت باشید.
 6. یک پیش فاکتور یا پیش فاکتور تهیه کنید، پس از یافتن مشتری، به عنوان تاجر همکار، باید یک پیش فاکتور به مشتری بدهید که دارای داده هایی مانند ارزش کالا باشد. پیش فاکتور در واقع یک سند یا توافق اولیه است که مشتری در کشور خود ثبت می کند. محصولات را سفارش دهید.
 7. قرارداد صادرات باید یک بار پیش فاکتور امضا شود. برای ثبت قرارداد باید به استانداردها و اصول مربوطه اشراف کامل داشته باشید.

چالش هایی که تجار با آن روبرو هستند

 

آشنایی با اصطلاحات و واژه های رایج بازرگانی خارجی

در ادامه مقاله، برخی از اصطلاحات و شرایط تجارت خارجی را بیان کرده ایم.

نوار

خیابان این است که در بارگیری محصولات، کالاهای خارجی ابتدا باید تخلیه شود تا به مقصد منتقل شود. در داخل نوار، صاحب محصولات یا یک نماینده باید هدیه ای برای مانور محصولات باشد.

آشکار

یکی از رایج ترین اصطلاحات تجاری مانیفست است. این یک گروه از صدها مختلف است که توسط یک وسیله نقلیه حمل می شود. این میله ها ممکن است متعلق به افراد کاملاً متفاوتی باشد. این نشان می دهد که حمل و نقل نیز می تواند کشتی، قطار، هواپیما یا کامیون باشد. در مانیفست، داده هایی مانند گیرنده، فرستنده، ویژگی های محصولات، سند حمل و نقل و غیره ثبت می شود.

TIR Carbet Tibeto-Burman Tir

کارن تیر یکی از موارد تجاری خارجی است که با حمل و نقل زمینی محصولات مرتبط است. Tibeto-Burman Tir محصولات را در برابر کشورهای کاملاً متفاوتی که از تشریفات گمرکی رها شده اند مقاومت می کند و تجارت محصولات از طریق مسیرهای زمینی آسان تر می شود.

 

سود تجاری

منفعت تجاری عبارت است از مقدار وجه نقدی که در زمانی معادل حقوق گمرکی و یک بار تجارت تجاری جمع آوری می شود. سود تجارت به کالاهای خاصی تعلق می‌گیرد و کاری با همه کالاهای صادراتی ندارد.

اظهارنامه ناخالص وزن وزن قانونی محصولات

این اصطلاح زمانی به کار می رود که حقوق ورودی محصولات مشخص شود وزن آنها را تامین کند. طبق قوانین گمرکی، وزن قانونی محصولات تا وزن ناخالص، یعنی بار محصولات منهای ابزار دقیق آن است.

اظهارنامه گمرکی محصولات سازمان جهانی گمرک

این اصطلاح به بازرگانی اطلاق می شود که سازمان بهداشت جهانی کالا را وارد یا صادر می کند. ترخیص کالا از گمرک دارند برای این کار، تاجر باید مشخصات محصولات را در فرم های مربوطه وارد کند تا پس از بررسی با افسران، اجازه خروج از کشور را داشته باشد. همه کالاها برای ورود یا خروج از کشور اظهارنامه گمرکی می خواهند. اظهارنامه گمرکی می تواند یک سند اجباری برای هر فروشنده باشد.

 

گواهی بیمه

کلیه کالاهای خارجی و صادراتی باید بیمه شوند. این امر می تواند توسط شرکت های بیمه در داخل و خارج از کشور انجام شود. گواهی بیمه قابل انتقال نیست کالاهای دارای گواهی بیمه کاردانی مجاز به ورود و خروج از کشور می باشند.

اعلامیه مبدا

بیانیه مبدا یکی دیگر از اصطلاحات تجارت خارجی است. اظهارنامه مبدا می تواند سندی باشد که داده های مورد نیاز در مورد منشاء محصول مورد نیاز را ارائه می دهد. این سند ممکن است فاکتور محصول یا سند دیگر باشد. اظهارنامه مبدأ توسط سازنده یا صادر کننده آن آماده است.

فاکتور تجاری

یک لیست تجاری می تواند برگه ای باشد که در طی آن مشخصات محصولات ثبت می شود. لیست صنعتی توسط فروشنده به نام مشتری صادر می شود. در واقع، از این سند پشتیبانی می شود که ارزش کالای مورد نیاز به حساب خریدار وارد شود. در ثبت صنعتی، داده های لازم مانند جزئیات فروشنده و قاچاقچی، وزن محصول، ویژگی های محصول، قیمت، شرایط پرداخت و غیره ثبت می شود.

 

سوالات متداول

 1. نقش نامه نگاری در موفقیت بازرگانی خارجی چیست؟

یکی از مهمترین عوامل ضروری در موفقیت تجارت خارجی، روش انجام مکاتبات برای بستن قرارداد است. محتوای کلمات و همچنین ابزار بیان آن، ارتباط تصویری و همچنین ساختار جملات در مکاتبات تجاری در موفقیت تجار تأثیر دارد.

 1. ضرورت واردات کالا چیست؟

برخی از کالاها در دسترس نیستند

کشورهای من به دلیل شرایط جوی، شرایط جغرافیایی، عدم مقرون به صرفه بودن و دلایل مختلف و همچنین کشور مقصد مجبور به واردات این کالاها هستند.

 1. هدف کالاهای مرکانتیلیسم چیست؟

فروش کالا یا خدمات به کشورهای مختلف منجر به درآمد مبادله ای برای کشور می شود.

 1. اما آیا سود صنعتی محصولات تعیین می شود؟

میزان سود اقتصادی بستگی به سود محصولات دارد و تنوع مشخصی ندارد. وصول سود اقتصادی منوط به تایید کمد و برای حمایت از تولید داخلی تکمیل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *