مراحل ترخیص کالا از گمرک

ترخیص محصولات شامل مراحل مختلفی است که برای ورود یا صادرات محصولات اصلاح می شود. در طول این بخش، ما تمایل داریم این مراحل را به طور کلی شرح دهیم. برای درک جزئیات دقیق بیشتر، می توانید از مشاوران سرسخت ما در sabacomplex  کمک بگیرید.

مراحل ترخیص گمرکی شامل تهیه و تکمیل اسناد بعدی است:

 1. 1. ترخیص و صورتحساب انبار را دریافت کنید
 2. 2. بیانیه کروی از طریق سیستم EPL
 3. 3. بیانیه را چاپ کنید (دریافت خانه ییلاقی و مسیر بسیار مهم)
 4. 4. تجزیه و تحلیل محصول
 5. 5. اخذ مجوزهای لازم مانند معمولی، آزمایشگاهی و غیره.
 6. 6. بررسی کالا توسط مشاوران گمرک مجازی
 7. 7. صندوق و پرداخت هزینه ها
 8. 8. دریافت مجوز بارگیری و تسویه سپرده
 9. 9. اعلام بارگیری و سببی بودن محصولات به درب دسترسی گمرک
 10. خروج محصولات از گمرک به انبار نوار یا انبار صاحب محصولات.

حساسیت­‌ها و پیچیدگی­‌های ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک می تواند روشی پیشرفته باشد و به داده های به روز نیاز دارد. این موضوع ضروری نیاز به داده های مفصلی در مورد قوانین گمرکی دارد، قوانینی که با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و تحریم ها به طور دائمی پویا هستند.

با توجه به واردات یا صادرات محصولات، مراحل ترخیص محصولات و واحد تشریفات گمرکی کاملا متفاوت|کاملا متفاوت} و همچنین واحد مدارک مورد نیاز برای هر کدام متفاوت است.

مجوزهای مربوط به ترخیص کالای وارداتی

هنگام واردات کالا، تمامی کالاها و تعرفه های متصل به اندازه مربع طبقه بندی می شوند و این تیم ها در حال حاضر به عنوان خوشه کالاهای 1، 2 و 4 ذکر می شوند.

اخذ مجوزهای لازم برای کالاهای خارجی کاملا متفاوت است. همچنین واردات بسیاری از محصولات نیازمند اخذ مجوز از برخی ارگان های دولتی است. به عنوان مثال برای واردات جو پستاندار جفتی باید از وزارت بازرگانی، معدن و تجارت، محل کار تخصیص ارز و داروی ایران مجوز دریافت کرد.

انواع کالاهای وارداتی :

مجاز: نیازی به دریافت مجوز برای واردات این نوع محصولات نیست.

مشروط: واردات این نوع محصولات نیاز به مجوز دارد.

ممنوع: واردات این نوع محصولات ممنوع است.

مجوزهای مربوط به ترخیص کالا از گمرک

در تجارت تجاری، محصولات به 3 گروه کاملاً متفاوت تقسیم می شوند: مجاز برای صادرات، مشروط برای صادرات، و ممنوع برای صادرات. بنابراین برای ترخیص محصولات، گرفتن مجوزهای اجباری برای هر خوشه کالای صادراتی کاملاً متفاوت است. همچنین شرکت مدیریت صادرات برخی کالاها نیازمند اخذ مجوز از برخی نهادهای دولتی است. به عنوان مثال، برای صادرات زباله، باید از سازمان انرژی کشور آسیا مجوز دریافت کرد.

تعیین انواع مسیر

در روش ترخیص کالا از گمرک، کنترل ها توسط کارشناسان گمرک انجام می شود که با رعایت قوانین گمرکی در 3 مسیر بی تجربه، زرد و قرمز قرار می گیرند.

در تعیین مسیرهای گمرکی، عواملی که اظهارنامه را در مسیرهای متعدد قرار می دهد شامل موارد زیر است:

مسیر سبز

اسنادی که در مسیر بی تجربه قرار می گیرند به طور خلاصه بررسی می شوند. اظهارنامه‌هایی که در این روش ثبت می‌شوند کمترین ریسک واردات را دارند و در حالی که تحلیل اسنادی یا فیزیکی نیستند، تسویه می‌شوند. معمولاً محصولاتی که استانداردهای لازم را ندارند در این روش قرار می گیرند.

ارزیابی و تجربه اسناد در مسیر بی تجربه به صورت مستقیم و همزمان در درب دسترسی گمرک انجام می شود.

معمولا در روش واردات، ترخیص اظهارنامه های سطح یک در فواصل زمانی یک ساعته انجام می شود.

عوامل موثری که اظهار نامه را در مسیر سبز  قرار می­‌دهند شامل:

مسیر زرد

مدارک اعلامی در محدوده مسیر زرد به دقت بررسی می شود، اما آنها تجزیه و تحلیل فیزیکی نمی خواهند. محصولی که نیاز به مجوزهای خاص دارد، مانند مجوز وزارت بهداشت یا مجوز سازمان کیفیت، متراژ مربع در این مسیر.

در مسیر زرد تاخیر زمانی بر حسب روز محاسبه می شود. به طور همزمان، مدرک تحصیلی ممکن است به چند روز از وقت شما نیاز داشته باشد.

مسیر قرمز

مدارک اظهارنامه های درج شده در این مسیر به دقت بررسی و بررسی فیزیکی نیز انجام می شود. همچنین در صورت نیاز آزمایشات لازم نیز بر روی آن انجام می شود. به عبارت دیگر، محصول سوداگرانه در این مسیر قرار می گیرد.

مسیر آبی

این مسیر در حال حاضر در کشور آسیایی فعال نیست، مگر در مواردی که محصولات باید در حال حاضر به عنوان همکار بالقوه ترخیص شوند که در شرایط اضطراری وجود دارد. معمولاً رسیدگی به اسناد و یا بررسی این نوع کالاها هنگام حمل آنها به انبار صاحب کالا تمام می شود و به عنوان یک محموله کامل ترخیص می شوند.

در تمامی مسیرها ارزش کالاهای خارجی و کالاهای مشابه در سوابق گمرکی بررسی و مقایسه می شود. معمولاً افرادی که اخیراً کارت شناسایی دریافت کرده اند در خط قرمز قرار می گیرند. همچنین، به طور کلی و به هر جهت، یک محصول در مسیر بی تجربه یا قرمز قرار می گیرد. البته، این احتمال وجود دارد که تمایل به تغییر مسیر در هر مسیر، مطابق با شناسایی کارشناس وجود داشته باشد.

مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک

 1. قبض انبار
 2. ترخیصیه
 3. قبض انبار الکترونیک
 4. کپی برابر اصل بارنامه شرکت حمل
 5. فاکتور تجاری
 6. پکینگ لیست
 7. گواهی مبدا
 8. ثبت سفارش
 9. پروفرما
 10. بیمه نامه
 11. گواهی بازرسی بانکی و در صورت نیاز گواهی‌های بازرسی مرتبط دیگر
 12. نامه خروج موقت کانتینر
 13. نامه کرایه حمل در صورت نیاز
 14. وکالت‌های مرتبط و احراز شده
 15. شناسه انبار صاحب کالا
 16. گواهی‌های مربوطه مثل گواهی بهداشت (در مورد کالاهای خوراکی و دارو)
 17. یوزر و پسورد ای پی ال صاحب کالا یا حق العمل کار و کدینگ شدن صاحب کالا در گمرک
 18. ارائه کد رهگیری بانک مرکزی

اظهارنامه گمرکی چیست؟

گمرک این است که هدف اصلی و هسته اصلی روش کاردینال و صادرات محصولات است. در مجموع کشورهای کره زمین، کالای صادراتی و خارجی در ابتدا و انتهای روش به گمرک معرفی می‌شوند و برای مدتی در انبار گمرک ناگسسته می‌شوند. قبل از بررسی مراحل ترخیص، بهتر است از اظهارنامه گمرکی که از مهمترین اسناد حیاتی متحد شده است آگاه شوید.

اظهارنامه {محصول|محصولات} در واقع سندی است که اطلاعات کالاهای خارجی و صادراتی را به گمرک درج می کند.

طبق ماده پنجاه و نهم قانون گمرک کشور، کالای صادراتی و وارداتی از قوانین گمرکی، قوانین دولتی و اسنادی مانند اظهارنامه گمرکی ترخیص شده است. برای قرار دادن آن صرفاً پس از ترخیص کالا از گمرک، اولاً نکات اصلی کالا از اظهارنامه بررسی می شود و در صورت مطابقت با اظهارات صاحب کالا، مجوز ترخیص کالا صادر می شود. اما چه مدارکی برای تنظیم اظهارنامه گمرکی مورد نیاز است؟ در بخش بعدی، اطلاعات کامل زیادی در اختیار شما قرار می گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اظهارنامه گمرکی

جهت اقدام برای اخذ اظهارنامه گمرکی تهیه مدارک زیر الزامی است. این مدارک باید توسط صاحب کالا و یا وکیل قانونی وی جهت ارائه به گمرک آماده شود.

 1. کپی کارت بازرگانی معتبر
 2. پیش فاکتور
 3. مجوزهای لازم از جمله گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی و قرنطینه نباتی و…
 4. مجوز ثبت سفارش
 5. پروانه صادراتی
 6. بارنامه
 7. فاکتور یا سیاهه خرید
 8. اعلامیه تامین ارز
 9. لیست عدل بندی
 10. بیمه نامه
 11. پروانه بهره برداری
 12. ترخیصیه
 13. گواهی مبدا
 14. وکالت نامه رسمی

یکی از خدمات شرکت بازرگانی صبا ، مشاوره و تسهیل انجام امور گمرکی و اخذ مجوزات گمرکی در کمترین زمان ممکن است. همان‌طور که گفته شد اظهارنامه کالا یکی از مهم‌ترین اسناد گمرکی محسوب می‌شود. چنانچه در خصوص اخذ اظهارنامه گمرکی نیاز به کمک یا مشاوره دارید، با کارشناسان شرکت بازرگانی صبا  تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *