صادرات و واردات در ترکیه چگونه است ؟

باتوجه به موقیعت استراتژیک ترکیه در منطقه، این که ترکیه نقطه اتصال آسیا به اروپا است سبب میشود تا ترکیه از مهمترین شریک های تجاری (واردات و صادرات) برای کشورهای هر دو قاره محسوب شود. موثرترین صنعت در ترکیه که سبب رشد اقتصادی این کشور شده است، صنعت پوشاک میباشد.

ترکیه طی دو سال گذشته رشد بسیار مهمی در زمینه بازاریابی به کشورهای خارجی داشته است، بنابراین میتوان نتیجه گرفت این کشور از نظر اقتصادی در موقعیت عالی قرار دارد. در حال حاضر باتوجه به وضعیت اقتصادی ترکیه، این کشور جزو بیست کشور برتر صادرات و واردات است. آگاهی از اطلاعاتی مانند محصولات وارداتی و صادراتی ترکیه میتواند برای تجاری  که قصد انجام امور بازرگانی را به این کشور دارند بسیار موثر باشد.

به طور کلی واردات و صادرات در ترکیه یکی از موثرترین فعالیت های اقتصادی در ترکیه است که به طور همزمان دارای مزایای متعددی است. امروزه تولیدات ترکیه نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اروپایی هم مورد استقبال قرار میگیرد. این تولیدات رقیب محصولات چینی بوده و با ارزش معادل یا حتی کمتر اما با کیفیتی نسبتا بیشتر هستند.

کالاهای صادراتی در ترکیه

کشور های اصلی که مقصد کالاهای صادراتی ترکیه هستند. عبارتند از: انگلیس، آمریکا، آلمان، ایتالیا، عراق، اسپانیا، فرانسه، نیوزلند، روسیه و …

کالاهای وارداتی در ترکیه

کشورهایی که ترکیه از آن ها کالاهای مورد نیازش را وارد می کند عبارتند از: روسیه، آلمان، چین، آمریکا، ایتالیا، فرانسه، هند، کره جنوبی، اسپانیا و …

قوانین گمرک در ترکیه

برای واردات کالا در گمرک ترکیه باید یک سری مدارک و مجوز توسط شرکت واردکننده ارائه شود. مانند:

– مجوز ورود به ترکیه که توسط کشور صادر کننده، صادر شده باید همراه کالاهای وارداتی باشد.

– مجوز واردات شرکت مستقر در ترکیه برای محصولاتی که به داخل کشور وارد می کند.

– گواهی بیمه

– لیست سفارش یا فاکتور خرید

محصولات آرایشی و دارو برای واردات نیاز به ثبت دارند همچنین مواد خوراکی باید دارای پروانه و گواهی بهداشت و سلامت باشند. وارد کردن الکل مستلزم صدور مجوز توسط سازمان TAPDK است.

مجوز واردات محصولاتی که باعث آسیب به محیط زیست می شوند را باید سازمان محیط زیست صادر کند. مواد شیمیایی، زغال سنگ سخت، نفت، جیوه و … از این دسته هستند. واردات اشیا قیمتی مانند سنگ های با ارزش چندان آسان نبوده و باید از سوی بانک مرکزی مجوز مربوطه صادر گردد.

مدارک و مجوز های مورد نیاز برای صادرات از ترکیه نیز مشابه مدارک مورد نیاز برای واردات است. همچنین شرکتی که از ترکیه به کشور مقصد کالا صادر میکند باید دارای مجوزی باشد که در گمرک کشور مقصد نیز معتبر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در این زمینه می توانید با مشاوران مجرب بازرگانی صبا از طریق تماس با ما، تماس گرفته و شرایط خود را بررسی کنید.

پیشرفتهای تجاری و اقتصادی در ترکیه

دولت ترکیه به دلیل مشکلات و تنگنای اقتصادی در دهه های اخیر، با به کارگیری برنامه های مشخص تصمیم به ترمیم و شکوفایی اقتصاد گرفت. یکی از برنامه و سیاست های در نظر گرفته شده. توسط دولت ترکیه برای پیشرفت اقتصادی: گسترش میزان صادرات بود. و شروع به کاهش و تنظیم چارچوب و قوانین موجود در بخش های کنترل ارز، واردات و سایر جنبه های تجاری کرد. همچنین در کنار سیاست و تصمیمات جدید اتخاذ شده شروع به حمایت بیشتر از تولیدکنندگان داخلی نمود.

دولت ترکیه، در سال های اخیر به مرور، سعی بر این داشته است که از حجم واردات به داخل کشورش بکاهد و در عوض به حجم صادرات محصولات و خدمات قابل عرضه بیفزاید.

کشور ترکیه سالانه، حدود 177 میلیارد دلار کالا صادر می کند. در حال حاضر در رتبه 29 اقتصاد صادراتی جهان قرار دارد. بین سال های 2013 و 2018، ترکیه 14.5 میلیارد دلار موفق به افزایش صادرات خود گردید.

761 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی تخمین زده شده است.

از مهم ترین و تاثیرگزارترین شریک های تجاری ترکیه، می توان کشور آمریکا را نام برد. در سال 2019، نزدیک به 27 میلیارد دلار مبلغ حاصل از تجارت بین این دو کشور محاسبه شده است. کشور آمریکا در بخش های موسسه های تولیدی و تجارت های عمده و سپرده گذاری. سرمایه گذاری مستقیم انجام داده است.

علاوه بر کالا، صادرات خدمات از مبدا آمریکا به مقصد ترکیه حدود 4 میلیارد دلار محاسبه شده است. خدمات اشاره شده شامل سفر و خدمات تعمیر و نگهداری است.

محصولات کشاورزی مانند پنبه، دانه های تقطیر شده. خوراک و علوفه قسمتی از محصولاتی هستند که از آمریکا به ترکیه وارد می شوند.

قوانین کسب و کار در ترکیه به چه صورت است؟

بهتر است درک کنیم که در چند سال گذشته، کشور ترکیه قوانینی برای صادرات کالاهای خود به کشورهای خارجی تنظیم نموده است.

قوانین تجاری ترکیه شامل عواملی مانند توجه به تعداد سهامداران، اساسنامه، شفافیت حساب های اقتصادی، توجه به تصفیه، بازرسی و غیره است.

ارزش کالاهای بازرگانی از ترکیه چگونه تعیین میشود ؟

به طور کلی ارزش کالاهای بازرگانی از ترکیه به ایران مطابق با مقدار و نوع محصولات بررسی و تعیین می شود. بهتر است توجه داشته باشید. که برای صادرات محصولات از ترکیه، قیمت بارگیری، انبارداری، بازرسی، ارزش برای گرفتن مجوز و هزینه حمل و نقل باید پرداخت شود. محصور کردن ذهن آزمایشگاه و غیره.

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالاهای خارجی و صادراتی

برای ترخیص یا خارج کردن محصولاتی که خارجی یا صادر شده از ترکیه دارید. مدارک مورد نیاز است. که مهم ترین آن: اعلامیه اسناد جایگزینی که ما تمایل داریم برای ترخیص کالا در بازار داشته باشیم شامل رسیدهای انبار، پیش فرم، اسناد قبض کالا، حقوق کار، اسناد حمل و نقل، مجوزهای واردات، فاکتورها و موارد دیگر است.

توجه: باید توجه داشته باشید که برای اینکه با تشریفات گمرکی مواجه نشوید، بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید و از یک متخصص برای تلاش برای این امر کمک بگیرید.

بازار واردات ترکیه از ایران

بر اساس آمارهای مورد نیاز، ترکیه در سال 2021 می‌تواند حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار واردات از ترکیه داشته باشد که نسبت به سال گذشته افزایش 5/5 برابری داشته است.که این صادرات  بسیاربه نفع کشور ترکیه بوده است.

کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه

همانطور که گفته شد، ایران سالانه یک تن واردات به ترکیه را شامل می شود و زیر مربع کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه را محاسبه می کند:

 1. نفت خام
 2. پنبه
 3. طلا
 4. آهن و فولاد
 5. زعفران
 6. جواهرات
 7. تنباکو
 8. کامیون
 9. هواپیما
 10. خاویار
 11. پسته و خرما
 12. فرش دستباف ایرانی

شرکت بازرگانی صبا علاوه بر ایران، یک دفتر فعال در ترکیه دارد که در امر صادرات و واردات، عقد قرارداد خارجی، تراکنشهای مالی و بانکی در خرید خارج و… با کارخانه ها، تولیدکنندگان، شرکتهای بازرگانی، واردکنندگان و صادرکنندگان میتواند با شما همکاری داشته باشد .در داخل ایران هم امکانات بازرگانی خارجی مثل کارت بازرگانی، کد اقتصادی، ترخیص کالا و… به تاجران و بازرگانان ارائه میدهد. برای واردات و صادرات هر نوع کالایی به ترکیه باید به قوانین حاکم و بازارهای هدف در آن کشور آشنایی داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید. برای اطلاع از نحوه انجام اموربازرگانی و تبادلات تجاری با کشور ترکیه به سایت saba complex مراجعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *